Jubileusz Dyskusyjnego Klubu Książki

Dodane 27 czerwca 2017

W naszej bibliotece miało miejsce niecodzienne wydarzenie. Swoje 10 – te Urodziny obchodził Dyskusyjny Klub Książki dla dorosłych.

Program DKK realizowany we współpracy z Instytutem Książki i Bibliotekami Wojewódzkimi adresowany jest – przede wszystkim – do czytelników  korzystających z bibliotek  publicznych. Pomysł opiera się na założeniu, że potrzebne są miejsca, w których można rozmawiać o wspólnie czytanych książkach oraz, że nie trzeba być krytykiem, by czerpać przyjemność z dyskutowania o literaturze.

Celem klubów jest również ożywienie środowisk skupionych wokół bibliotek oraz zachęcenie samych bibliotekarzy do kreowania mody na czytanie. W Polsce kluby powstały z inicjatywy Instytutu Książki i działają przy jego wsparciu finansowym i merytorycznym od początku 2007 roku przy bibliotekach różnego stopnia – od bibliotek wojewódzkich, po filie biblioteczne w małych miejscowościach. Klubami w obrębie jednego województwa opiekuje się koordynator wojewódzki. Kluby dla dorosłych starają się pozyskiwać na spotkania współczesną prozę polską i obcą taką, której nie ma w sieci bibliotek publicznych. W ramach DKK odbywają się również spotkania autorskie.

Sępoleńscy klubowicze spotykają się raz w miesiącu, by podzielić się wrażeniami na temat przeczytanej lektury. Zasadą jest, by w tym samym czasie wszyscy przeczytali tę samą książkę. Uczestnicy nie prowadzą poważnych dyskusji literackich, nie analizują książki rozkładając ją na czynniki pierwsze. Najważniejszym jest spędzić miło czas w towarzystwie sympatycznych ludzi.

Na jubileuszowe spotkanie stawili się, prawie w komplecie, stali członkowie Klubu oraz zaproszeni goście. Tym razem klubowicze nie omawiali ostatnio przeczytanej książki lecz skupili się na świętowaniu przy kawie oraz słodkim poczęstunku. Towarzyszyła temu prezentacja multimedialna obrazująca minione 10-lecie sępoleńskiego DKK. W trakcie tych dziesięciu lat członkowie klubu zmieniali się. Wśród nich są jednak tacy, którzy wiernie uczestniczą w każdym spotkaniu i zawsze mają coś ciekawego do powiedzenia.

Zebrani miłośnicy dobrej literatury otrzymali z rąk Pani Dyrektor Biblioteki – Grażyny Kędzierskiej - pamiątkowe dyplomy oraz upominki w postaci uroczych kubeczków, które będą umilać delektowanie się smakiem kawy czy herbaty podczas kolejnej lektury w domowym zaciszu.

Spotkanie przebiegało w miłej atmosferze przepełnionej wspomnieniami i radosnym śmiechem. Mamy nadzieję, że kolejne dziesięciolecie upłynie nam w równie przyjaznej atmosferze a każda przeczytana książka zachęci do ciekawej dyskusji.

 

Podziel się z innymi:

Posted in Z ostatniej chwili |