Kuferek Adama Mickiewicza

Dwieście lat temu Adam Mickiewicz po raz pierwszy przedstawił światu swój tom poezji „Ballady i Romanse”.  Dlatego też nasza biblioteka przeprowadziła cykl spotkań poświęconych życiu i twórczości Adama Mickiewicza, jednego z największych twórców literatury romantyzmu.
Z oferty skorzystało 180 uczniów z Gminy Sępólno Krajeńskie, które wzięły udział w 9 warsztatach. Adam Mickiewicz był najwybitniejszym wieszczem narodowym znanym jako poeta, filozof, tłumacz i wykładowca akademicki. Jego wiersze, ballady oraz sonety przetłumaczone zostały na kilkadziesiąt języków i zyskały uznanie na całym świecie. Aby zachęcić młode pokolenie do częstszego sięgania po książki, a także pokazać piękno i bogactwo polskiego dorobku literackiego zaprosiliśmy uczniów z pobliskich szkół na niekonwencjonalne zajęcia z elementami zabawy i warsztatów twórczych. Inspiracją do zajęć była książka Jarosława Mikołajewskiego pt. „Kuferek Adama Mickiewicza”. W rolę wieszcza wcielił się jeden z uczniów, przynosząc kuferek pełen książek wydanych przez autora. Młodzież miała okazję poznać nie tylko biografię Adama Mickiewicza, ale i zobaczyć historyczne wydania książek. W trakcie prezentacji wyobrażaliśmy sobie miejsca, które poeta mógłby zwiedzać, gdyby żył współcześnie. Uczniowie podobnie jak autor, wiedząc, że nie wróci w rodzinne strony, próbowali spakować się do torby podróżnej. Było to zadanie trudne, ale uczniowie zaskoczyli nas swoją kreatywnością. Spakowaliby kompas, wodę, mapę, telefon, ubrania i „złotą kartę” na zakupy. Chętnie uczyliby się języków obcych, rysować, wspinać się po górach i chcieliby „otworzyć własny biznes”.

Twórczość autora znana jest na całym świcie, lecz młodemu pokoleniu trudno było zrozumieć niektóre utwory, dlatego wcieliliśmy się w rolę tłumaczy i odszyfrowywaliśmy ballady. Odbyły się również premierowe wystąpienia z przetłumaczonymi utworami. Przy muzyce wybranej przez uczniów słuchaliśmy poezji Adama Mickiewicza. Towarzyszyły nam prace plastyczne – kolaże, wykonane przez uczestników spotkania. Biblioteka specjalnie na tę okazję przygotowała pokój zagadek. Zaszyfrowane teksty, literackie quizy oraz pozostawione przez Adama Mickiewicza wskazówki pozwoliły uczestnikom zdobytą wiedzę połączyć z dobrą zabawą. Dodatkowo wyszliśmy z inicjatywą i uczniom szkół podstawowych i ponadpodstawowych zaproponowaliśmy udział w powiatowym konkursie
fotograficznym, który polegał na zrobieniu zdjęcia, na którym minimum jedna osoba czyta „Ballady i romanse”. Wszystkie fotografie oglądać można na elektronicznej wystawie.

 

Zajęcia przeprowadzono w ramach programu dla bibliotek “SZKIEŁKO i OKO”, a cały projekt sfinansowany został ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Kultury.

Więcej aktualności