Akcja społeczno-edukacyjna „ŻONKILE”

80 lat temu, 19 kwietnia 1943 roku, wybuchło powstanie w getcie warszawskim. Był to największy akt oporu Żydów w czasie II wojny światowej. Bohaterska zbrojna walka żydowskich organizacji bojowych getta warszawskiego z Niemcami trwała od 19.04.1943 do 15.05.1943.

Powstanie w getcie było desperacką próbą wyboru godnej śmierci z bronią w ręku. Po zakończeniu walk cały teren dzielnicy żydowskiej metodycznie spalono i zrównano z ziemią. Ci, którzy przetrwali walki, masowe egzekucje z rąk niemieckich i pożary, zostali wywiezieni głównie do obozu zagłady w Treblince. W ruinach, schronach i piwnicach przetrwali jednak pojedynczy Żydzi, którzy ukrywali się do końca okupacji niemieckiej w Warszawie. Nazwano ich robinsonami getta. Obszar getta stał się wielką pustynią gruzów.

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN po raz kolejny organizuje akcję społeczno-edukacyjną „ŻONKILE”, w którą włączają się biblioteki i inne instytucje. Biblioteka Publiczna im. J. Iwaszkiewicza w Sępólnie Krajeńskim również zaprasza grupy zorganizowane na zajęcia edukacyjno-warsztatowe przygotowane na tę okoliczność

Więcej aktualności

Ale jaja… w bibliotece!
Blisko 250 uczniów ze szkół i przedszkoli z powiatu sępoleńskiego wzięło udział w zajęciach o tematyce wielkanocnej zorganizowanych przez naszą bibliotekę Na początku wszyscy uczestnicy obejrzeli i wysłuchali historię o wielkanocnym zajączku przedstawioną za pomocą teatru kamishibai. Opowiada ona o skowronku, który znalazł tajemnicze jajka i do rozwiązania zagadki ich pochodzenia zaangażował wszystkie pobliskie ptaki. ... Akcja społeczno-edukacyjna „ŻONKILE”
Czytaj więcej...