Mądrzy ludzie czytają książki

Niepojęty wydaje się fakt, że kiedyś pytając o dziecko używano zwrotu „co” a nie „kto”. Właśnie osoba dziecka jak i jej prawa stanowiły główny temat porannego spotkania z Markiem Michalakiem, pedagogiem, byłym Rzecznikiem Praw Dziecka, które odbyło się 6 marca w naszej bibliotece.

W spotkaniu uczestniczyły zarówno dzieci w wieku przedszkolnym, jak  i wczesnoszkolnym. Nie zabrakło również starszych fanów autora, którzy deklarowali, że jego książki przeczytali po kilkanaście razy. Punktem wyjścia rozmowy stała się sama definicja słowa „dziecko” oraz różnica między osobą nieletnią, a niepełnoletnią. Były Rzecznik Praw Dziecka zachęcił uczestników spotkania do wspólnego zastanowienia się nad ich prawami, interpretując jednocześnie zawiłe słowa, aby każdy mógł dokładnie zrozumieć czym jest tożsamość, a czym prywatność. Nasz gość poruszył także tematy m.in. całuśnych cioć, osób, które czasem nieświadomie naruszają naszą przestrzeń osobistą, a także kwestię pamiętników i skarbonek, odróżniając przy tym pojęcia własność i prywatność. Michalak zwrócił także uwagę dzieci na prawa, które nie od razu przyszły im na myśl – m.in. prawo do wyrażania emocji, wypoczynku czy popełniania błędu.  Należy jednak pamiętać, że oprócz praw, dzieci mają również obowiązki, od których nie powinny się wymigiwać zasłaniając swoimi prawami. Na koniec pan Marek odczytał historię o przyjaźni i zapytał dzieci jak można było lepiej zachować się w pewnej sytuacji. Metafora pielęgnacji kwiatka jako pielęgnacji przyjaźni na długo pozostanie w naszych głowach.

Nasz gość zachęcił również wszystkich do czytania książek, gwarantując, że na pewno zdobędą z nich życiową mądrość. Dzieci miały okazję zakupić jedną z czterech książek autora, zrobić pamiątkowe zdjęcia i zdobyć autograf. Kto nie zdążył kupić swojego egzemplarza – nic straconego. Książki pana Michalaka dostępne są w oddziale dla dzieci sępoleńskiej biblioteki.

Zapraszamy!

Więcej aktualności

Koncert z okazji Dnia Kobiet
W czwartek 7 marca, o godz. 19:00, czytelnia naszej biblioteki zamieni się w scenę koncertową. Wtedy to bowiem rozpocznie się koncert przebojów muzyki pop i rock, zorganizowany z okazji Dnia Kobiet. Utwory w wersji instrumentalnej zaprezentują Państwu znakomici, lokalni muzycy: Wiktoria Kurzyńska (wokal), Adam Dryll (gitara akustyczna), Marcin Narewski (cajon) i Robert Skaza (gitara akustyczna). ... Mądrzy ludzie czytają książki
Czytaj więcej...
Słodko-gorzko na Dzień Kobiet
W ostatni czwartek, 7 marca, w bibliotece z okazji Dnia Kobiet odbył się koncert zespołu Bitter-Sweet Band. Nasi czwartkowi goście to lokalni muzycy, częściowo dobrze już znani miejscowej publiczności. W skład zespołu wchodzą bowiem Wiktoria Kurzyńska (wokal), Adam Dryll (gitara akustyczna), Marcin Narewski (cajon) i Robert Skaza (gitara akustyczna). Trio instrumentalistów wraz z wokalistką przez ... Mądrzy ludzie czytają książki
Czytaj więcej...